top of page

Minnesota District 1 Little League World Series Participants

1985-Central.jpg

      1985 - East Tonka

Central Region Champions

2010-Midwest.jpg
1994-Central_edited.jpg

1994 - Brooklyn Center American
     Central Region Champions

Little League Baseball Logo_edited_edite

    2010 - Plymouth/New Hope

   Midwest Region Champions

2007-Midwest.JPG

2007 - Coon Rapids National

 Midwest Region Champions

2019 - Coon Rapids Andover

 Midwest Region Champions


Welcome to Minnesota District 1 Little league

District 1 Little League is looking forward to having a fun and successful 2024 season!

2023 Recap
Coon Rapids Andover (10-12) State Champions
Hamel (9-11) State Champions
Coon Rapids Andover (8-10) State Champions

Coon Rapids Cardinal (10-12) District 1 Champions
Hamel (9-11) District 1 Champions
St. Louis Park (8-10) District 1 Champions

Golden Valley - Classic Champions




_______________________________________________________________________________________

District 1 Tournaments

End of regular season tournaments

Classic - Golden Valley (June 17-28)
Firecracker - Coon Rapids Cardinal (June 17-28)
Raspberry - Hopkins (June 17-28)
Slugfest - Blaine (June 17-28)

Memorial Cup - Hosted by Plymouth/New Hope

(12U) - July 8-21
(11U) - July 8-21
(10U) July 8-21

Additional Tournaments

(9U) - All-Stars - Hosted by Robbinsdale/Crystal (July 8-21)
(9U - Paul Perez - Tier 1) - Hosted by Coon Rapids Cardinal (July 22-early August)
(9U - Paul Perez - Tier 2) - Hosted by Coon Rapids Cardinal (July 22-early August)
(8U - Jim Foster Jamboree) - Hosted by Golden Valley (Dates TBD)



_______________________________________________________________________________________

State Little League Tournaments - Preliminary Rounds (District 1-District 2)
(10-12) - Coon Rapids Andover - (July 9-21)
(9-11) - Coon Rapids Cardinal - (July 8-20)
(8-10) - Blaine - (July 8-20)
Centennial Lakes and Parkway will help host all 3 age divisions

State Little League Tournaments - Final Four
(10-12) - Coon Rapids Andover (July 24-28)
(9-11) - Coon Rapids Andover (July 24-28)
(8-10) - Coon Rapids Andover (July 24-28)




 

District 1 Tournaments
Welcome - 2023 Recap
League/President/Website





________________________________________________________________________________________

Classic Tournament - Hosted by Golden Valley (June 18-June 27)

Classic Semi-Finals (6/25)
Robbinsdale/Crystal defeated St. Louis Park, 11-1
Coon Rapids Cardinal defeated Hamel, 9-8

Classic 3rd Place Game (6/27)
St. Louis Park defeated Hamel, 5-2

Classic Championship Game (6/27)
Coon Rapids Cardinal defeated Robbinsdale/Crystal, 5-4












________________________________________________________________________________________

(10-12) State Tournament - Hosted by Coon Rapids Andover
Preliminary Round (District 1 - District 2) - July 9-July 21

Updated 7/14



________________________________________________________________________________________

(9-11) State Tournament - Hosted by Coon Rapids Cardinal
Preliminary Round (District 1 - District 2) - July 8-July 20

Updated 7/14



________________________________________________________________________________________

(8-10) State Tournament - Hosted by Blaine
Preliminary Round (District 1 - District 2) - July 8-July 20

Updated 7/14




________________________________________________________________________________________

2024 District 1 League/President/Website

Blaine Area - Melissa Hull - ba-littleleague.org
Brooklyn Center - Tracy Schocinski - brooklyncenterlittleleague.com
Coon Rapids Andover - Gregg Derusha - crallbaseball.org
Coon Rapids Cardinal - Jeremy Johnson - 
crcll.com
Golden Valley - Pat Dale - goldenvalleylittleleague.org
Hamel - Matt Scherer - hamelbaseball.org
Hopkins Area - Joey Kerber - hopkinslittleleague.com 
Plymouth/New Hope - Chris Johnson - pnhll.org
Robbinsdale/Crystal - David Fujan - rclittleleague.org
St. Louis Park - Matt Moran - slplittleleague.com
________________________________________________________________________________________

District Staff
State Little League Tournaments
Classic Tournament
(10-12) State Tournament
(9-11) State Tournament
(8-10) State Tournament
classic champs_edited.jpg


2024 District 1 Staff

District 1 Administrator/Tournament Director - Mike Norling
ADA/Umpire Coordinator - Nathan Aadland
ADA/Tournament Consultant - Scott Latta
Treasurer - Steve Hauck
Secretary - Sue Norling
Safety Officer - Nick Heino
Umpire Consultant/Tournament Consultant - Jeff Pruitt

________________________________________________________________________________________


 

Contact Us


District 1 Contacts

Mike Norling - District 1 Administrator
763-656-7014
mnorling1961@yahoo.com
minnesotadistrict1littleleague.com

Nathan Aadland - Umpire information
763-670-7839

nathan.aadland@gmail.com

Little League Corporate Logo.png
Little-League-District-Logo.jpg
Little%20League%20Baseball%20Logo_edited_edited_edited.png
bottom of page